Zákaznická podpora:info@tititi.cz

O Tititi

Hračky a objekty

Mgr. Marie Míčová, kurátorka hraček Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Tititi je značka, kterou založila v roce 2019 Tereza Talichová a která se od té doby stihla prosadit v oblasti současného českého designu pro děti. Zaměřuje se na autorské malované dřevěné figurky, zosobňující individuální formou množství různých typů lidí, umělců či dramatických postav z divadelních nebo literárních děl, nahlížených hravou optikou a se zaujetím pro detail. Každá z postav vzniká nejprve soustružením těla figurky ze dřeva (smrk, dub, lípa). Až na výjimky jde o souměrný, vertikální tvar, individualizovaný podle navrženého profilu (siluety) a následně dokončený autorskou malbou. Drobné objekty vycházejí z autorčiny volné tvorby, především z figurálních kreseb, akvarelů a olejomalby. Charakterem se tyto práce řadí do oblasti užitého umění, ačkoli účel samotného díla je pouze na rozhodnutí majitele – děti si s nimi hrají, dospělí je užívají jako interiérový doplněk. Autorská tvorba Terezy Talichové není prvoplánově myšlena jako hračka, ale může se jí stát.

Tereza Talichová čerpá náměty z prostředí, ve kterém se pohybuje. Jako městský člověk s kulturním zázemím má blízko především k výtvarnému umění a hudbě. Ve středu jejího zájmu je vždycky člověk, zejména silná umělecká osobnost, a jeho charakteristické vlastnosti, chování nebo vzhled, které jsou součástí obecného povědomí, divák je proto snadno rozpozná a identifikuje. Přístup designérky je zčásti nevinným, ale všímavým dětským pohledem, často nahlíží na svoje postavy s humorem, zároveň však mohou být výrazem obdivu nebo silného osobního vztahu k zobrazovanému.

Z výtvarného hlediska se Tereza Talichová hlásí k inspiraci dílem Minky Podhajské (1881–1963) a umělců Artělu, kteří stáli na počátku 20. století u zrodu reformního hnutí nových hraček, jež vneslo umělecký impuls do oblasti řemeslné výroby hraček. Figurky zhotovuje pomocí tradiční techniky soustružení a malby, v jednotlivých sériích současně rozvíjí své základní téma: spolupracuje s dalšími umělci, ilustrátory a grafickými designéry (Michal Bačák, Ilona Polanská z dua Tomski a Polanski, Filip Pošívač, Patrik Antzak), vytvořila sérii pohyblivých objektů (Kinetic kosmos) a závěsných houpacích hraček (Vopičák), sérii loutek (Commedia dell´Arte) a navrhuje grafické listy, ve kterých zasazuje své figurky do abstraktních kompozic. Kromě českých inspiračních zdrojů můžeme zmínit také loutky z okruhu umělců Bauhausu, dřevěné dadaistické figury Sophie Taeuber-Arp či sochy Giacomma Bally z dvacátých let 20. století nebo drobné barevné plastiky Alexandera Girarda z padesátých let 20. století.